Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - streszczenie

w ścisłej tajemnicy.

Akcja likwidacyjna rozpoczęła się 19 kwietnia 1943 roku o szóstej rano. Gdy dobiegła końca pierwsza część akcji, z gratulacjami do Stroopa zadzwonił późnym wieczorem Himmler.

15. Flagi nad gettem

Drugi atak na getto rozpoczął się 20 kwietnia. Generał twierdził, że Żydzi wynieśli się z jednej z dzielnic getta dobrowolnie, co było oczywiście kłamstwem. Stroop z dokładnością opowiadał o podziale swoich oddziałów szturmowych na grupy, o przeszkodach, jakie napotykali na swej drodze. Mówiąc o zagładzie Żydów używał, takich słów jak „oczyszczanie” czy „rozwiązanie kwestii”.  Opowiadał o kolejnych etapach zdobywania getta, o akcji prowadzonej w okolicy Wielkanocy.  To, co działo się w getcie, określił nawet mianem „wielkanocnego piekła”, którego kiedyś użył jeden z jego adiutantów.

16. Wielkie łowy

Stroop pamiętał każdy szczegół akcji likwidacyjnej getta i obszernie ją relacjonował. Podawał konkretne ilości schwytanych Żydów, przejętych bunkrów itd. Ulica po ulicy opisywał „oczyszczanie getta”. Mówił o skaczących z okien ludziach, szukaniu przez oddziały szturmowe „ruchomych celów”, o rozpaczy Żydów. Akcja likwidacji getta zakończyła się 5 maja 1943 roku.

17. Krzyż Walecznych

Bilans „Grossaktion in Warszau”  z dnia 5 maja zamykał się ilością ponad 45 tysięcy Żydów.  Stroop wspominał, iż opór Żydów wcale nie słabł, mimo ich zmniejszającej się ilości, a wręcz odwrotnie - stawał się, jak to określił, coraz bardziej bezczelny.

W następnych dniach akcji wychwytywano jeszcze niewielkie ilości Żydów, którzy pochowali w różnych zakamarkach getta. Ponadto 6 maja pojawiły się zbrojne ugrupowania ŻOB-u.  Stroop poszukiwał zdrajców w szeregach żydowskich lub siłą wyciągał informacje od złapanych i torturowanych ludzi.

W końcu oddziałom Stroopa udało się znaleźć bunkier będący


Komentarze

    6 + 8 =