Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - streszczenie

główną kwaterą ŻOB-u. Zorientował się on również, że pomoc Żydom świadczyła Armia Krajowa. Pomagała ona im zarówno materialnie, jak i materiałowo, i instruktażowo.

W Wielkiej Akcji zginęło ponad 56 tysięcy Żydów. Oficjalnie zakończenie działań ogłoszono 16 maja 1943 roku.  Niejako uwieńczeniem akcji było wysadzenie synagogi, co Stroop wspominał z rozrzewnieniem.

18. Aber ein guter Mann

Stroop był rozmiłowany w liczbach. Z lubością mówił o 56 065 Żydów zamordowanych podczas Wielkiej Akcji. Uważał ją za liczbę magiczną, germańską, symetryczną.

Stroop opowiadał również o ekonomicznych zdobyczach akcji, podczas której przejęto wielkie ilości broni, amunicji i chemikaliów wybuchowych. Ponadto zebrano mnóstwo kosztowności, złota i waluty. W oczach hitlerowca akcja ta była spektakularnym sukcesem.

Stroop uważał, że proces który go czeka, będzie służył propagandzie antyniemieckiej. Za swoje zasługi w Wielkiej Akcji Stroop został odznaczony Żelaznym Krzyżem I klasy. Zaczął się dla niego bardzo dobry okres życia, pełen zaszczytów, wyróżnień i korzyści materialnych.

19. W siódmym germańskim niebie

13 września 1943 roku Stroop uzyskał nominację na urząd SS- und Polizeiführera w Warszawie.

Stroop przyznawał się do prowadzenia Wielkiej Akcji w getcie, choć gdyby nie jego raport, jaki dostał się w ręce władz polskich i amerykańskich, mógłby temu zaprzeczyć, gdyż oficjalnie był na służbie u generała Katzmanna we Lwowie.  Twierdził natomiast, iż wszelkie inne działania w Warszawie podejmował doktor Hahn i on ponosi za nie odpowiedzialność.

Stroop wspominał także swoją wizytę u generała Wolffa w Wilczym Szańcu. Zapamiętał tę wizytę, gdyż został przyjęty niezwykle ciepło. Generał pogratulował mu i podziękował za „Grossaktion” w imieniu Hitlera.

20. Marmurowa ambasada i żydowskie dywany

W następnej


Komentarze

    2 + 4 =