Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - streszczenie

pesymizmu”.

4. Redaktor

W jego kraju zachodziły przemiany. 21 grudnia 1918 roku księstwo stało się niezależnym państwem Po wojnie rozpoczął pracę w inspektoracie katastralnym. Nie zarabiał zbyt dobrze, gdyż był niewykwalifikowany. Z powojennej depresji pozwolił mu się jednak wyrwać status kombatanta. To on właśnie przyniósł mu awans społeczny, nobilitował w oczach mieszkańców Detmold.

Stroop poznał córkę pastora, z którą - po przemyśleniu całej sprawy - postanowił się ożenić. W małżeństwie tym upatrywał on bowiem korzyści. Po pierwsze rodzina stała wysoko w hierarchii społecznej, panna miała spory posag, niemała też była masa spadkowa po pastorze, ojcu dziewczyny.

Powoli zaczął awansować w pracy. W 1928 roku zdał egzamin mierniczy. W tym samym roku urodziła mu się córka – Renate, a kilka lat później syn Olaf. Po latach Stroop bolał nad tym, iż zgodził się, by córka nosiła imię nieniemieckie.

Z braku pieniędzy Stroop postanowił sprzedać wspaniałą bibliotekę odziedziczoną po teściu. Były w niej woluminy złocone i w skórzanej oprawie. Niektóre pochodziły z wieku XVII , a nawet z wieków wcześniejszych. Stroop jednak nie widział w nich wartości. Nazwał je „szajsem” i dziwił się, że antykwariusz z Bielefeld zaproponował mu za bibliotekę kilka tysięcy marek.

Stroopowi żyło się dobrze. Zarządzał majątkiem odziedziczonym po teściu. Żonę traktował jak swoją własność. Trzymał ją krótko: zasad „Kinder, Küche, Kirche”  („Dzieci, kuchnia, kościół”) była naczelną w jego domu. Stroop stawał coraz bardziej dystansował się względem świata. W zasadzie nie kłamał, lecz wolał milczeć, niż mówić.

W latach 1922-1931 poznał doktora Ludendorffa i jego żonę. Jej poglądy religijne wywarły na Stroopie duże wrażenie. Uważał, że dzięki niej wyzwolił się ze „zgnilizny chrystusowo-żydowskich pęt moralnych i


Komentarze

    9 + 10 =