Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - streszczenie

do Lippen Adolf Hitler, a w kilka dni później także i Goebbels, co było dużą atrakcją i nobilitacją dla prowincji. Toteż akcja wyborcza NSDAP gromadziła tłumy.
Ponieważ jednak większość mieszkańców Lippen była aktywnie związana z tradycyjnymi partiami, toteż nie łatwo było ją przekonać do idei partii nazistowskiej. Postanowiono odwołać się do przemocy i zastraszania. Stroop popierał takie działania, gdyż zawsze widział sens w akcjach bezpośrednich.  Akcje nazistów były brutalne, a sam Stroop dbał należycie o to, by SS-mani bili odpowiednio mocno i byli żarliwi w swej przemocy.

33 stycznia 1933 roku władza przeszła legalnie w ręce Adolfa Hitlera. Wraz z tym sukcesem zaczęły szybko rozrastać się struktury nazistowskie. Do Sztafet Ochronnych przyjmowano na podstawie rasy i krwi. Wkrótce armia ta ogarnęła cały kraj.

Na początku 1933 roku Stroop po raz kolejny awansował. Został mianowany dowódcą Policji Pomocniczej Landu Lippe.

7. Posłuszny, syty i dostojny

Lata 1933-1934 były pomyślne dla Stroopa.  Dbał on nie tylko o dobro partii, ale też o własne interesy.  Brał udział w paradzie zwycięzców w Norymberdze. W 1934 awansował po raz kolejny do stopnia SS- Hautststurmführera za sprawą Himmlera.

Stroopowie przenieśli się do Münsteru, gdzie Jürgen objął dowództwo sztabu XVII SS-Abschittu. Był powszechnie poważany ze względu na swoje dobre stosunki z Hitlerem, Himmlerem i Göringiem.  Tam też urodził się syn Stroopa - Jürgen, który zmarł po kilku dniach. Stroop obwiniał za tę śmierć żonę, a pamięć o pierworodnym przetrwała długie lata. Wnosząc o zmianę imienia z Józef na Jürgen , wniosek swój motywuje właśnie śmiercią syna Jürgena w 1934 roku.

W roku 1934 Stroop poznał Arcybiskupa grafa von Galena, który w tamtym okresie nie miał zbyt dobrych relacji z NSDAP ze względu na odmienne poglądy


Komentarze

    5 + 7 =